Images And Price

Images And Price

Images And PriceImages And Price

Your trainees will need to very first develop a new account over left wing. Here’s what it appears like: So there’s my dummy course called ‘New Course’ simply so we can see what this looks like – Images And Price. Trainees will enter their details and then click ‘sign up’. After doing that, the page changes a little to this: Because my account is connected to PayPal, students can examine their cart and click ‘check out with PayPal’ where they’ll be required to their PayPal login or pay page.

You can include more content, but I do not see anyway to not have the double column design. You can include some reviews or advantages to your checkout page, but they will appear listed below this checkout box. If they need to have two pages, it would be good if trainees might pay very first and after that develop their account second.

With Thinkific, the upsells happen on the course sales page which is not at all what I ‘d consider an upsell. It’s not what I was expecting. With Thinkific you can add-in an upsell on the thank-you page, but it will not be a 1-click upsell and you will have to set all of it up (they don’t provide upsells on the thank you page as a feature) (Images And Price).

Images And Price

If you need something more than a basic test to inspect if your students are comprehending the product covered in each module, or possibly an easy assessment at the end, then Thinkific tests may not suffice for you – Images And Price. One nice feature with Thinkific is that you can develop a large question swimming pool and specify the number of questions that will be used in each test attempt.

Images And PriceImages And Price
Images And PriceImages And Price

Here’s a screenshot of the existing rates at the time of this writing. As you can see Thinkific offers a Free plan. That’s what I tried out for my free course. You can do a lot of things with that Free plan and there are no transaction charges. The next strategy up is the Standard plan which is $49 a month (Images And Price).

Images And PriceImages And Price

The next plan is the Pro plan. This one is $99 a month. You’ll get completion certificates, the capability to add private or concealed courses, requirement lessons, 2 course admin accounts, 5 course admin account, advanced HTML/CSS modifying, advanced course pricing, and memberships/bundles. This is an add-on when you’re at the Pro plan stage. Images And Price.